AK Parti'li adayı öldürenlere müebbet istemi

AK Parti'li adayı öldürenlere müebbet istemi

person access_time 28 Şubat 2017 Salı , 11:36:15

Hakkari'de 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti milletvekili adayı Budak'ın teröristlerce öldürülmesine ilişkin soruşturmada tutuklu bulunan biri çocuk 3 şüpheli hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

 

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Hakkari'den AK Parti 1. sıra milletvekil adayı olan Ahmet Budak'ın PKK'lı teröristlerce evinin balkonunda uğradığısilahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili tutuklu bulunan biri çocuk 3 şüpheli hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, Budak'ın 14 Eylül 2016'da evinin önünde PKK'lı teröristler tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı.

Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edileni iddianamede, sanıklar S.T, E.Y ve suça sürüklenen çocuk M.Ç. hakkında "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "tasarlayarak öldürme" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, AK Parti'den milletvekili adayı olan Budak'ın terör örgütü PKK tarafından hedef gösterildiği ve tehdit edildiği belirtildi.

Şüphelilerin, olay tarihinde PKK terör örgütünün talimatları doğrultusunda Budak'ın evinin yakınındaki kayanın arkasına saklanarak uygun zamanı kolladıkları kaydedildiği iddianamede, M.Ç'nin gözcülük yaptığı, S.T. ile E.Y'nin de balkona çıkan Budak'ı silahla ateş ederek öldürdüğüne yer verildi.

İddianamede, Y.Ö. isimli teröristin ifadesinde, şüpheli S.T'nin sabotaj eğitimi almak amacıyla terör örgütüne katıldığını daha sonra Şemdinli ilçesine dönerek örgüt adına suikast ve sabotaj eylemleri gerçekleştireceğini kendisine söylediği belirtildi.

"Balkondaki babama ateş ettiler"

Budak'ın oğlu A. Budak da ifadesinde, olay günü kardeşiyle evlerinin bahçesinde beklerken kayanın arkasından gelen iki kişinin balkondaki babasına doğru koşmaya başladıklarını, ellerindeki silahlarla ateş ettikten sonra geldikleri yöne doğru koşmaya başladıklarını anlattı.

Görgü tanıklarının ifadelerine de yer verilen iddianamede, şüphelilerin olay yerinden kaçarken kendilerini gören vatandaşları da tehdit ettikleri vurgulandı.

İddianamede, olaya ilişkin terör örgütü PKK'nın yayın organlarında yer alan haberlerde, Budak'ın terör örgütü tarafından hedef alındığı ve öldürülmesi talimatının verildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Budak'ın terör örgütünün talimatı doğrultusunda öldürüldüğünün dosya kapsamındaki delillerden anlaşıldığı belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelilerin PKK terör örgütünün talimatları ile sırf maktulün siyasi kimliğinden dolayı vehamet arz eden nitelikte olan tasarlayarak 'kasten öldürme' suçunu işledikleri ve kasten öldürme suçunun, terör örgütünün ülke genelindeki organik bütünlüğü ve toplumdaki etkinliği de nazara alındığında TCK'nın 302. maddesinde belirtilen amaç, suçu gerçekleştirmeye elverişli araç niteliğinde olduğu, şüphelilerin 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma' suçunu işledikleri anlaşılmaktadır."

 

folder_openEtiketler

Yorum yap