Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplandı

person access_time 6 Aralık 2018 Perşembe , 15:38:02

Asgari ücret görüşmeleri bugün başladı. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısına başkanlık yaptı.

Görüşmeler Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un konuşmasıyla başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:
- "Son derece demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçi ve işverenlerimizin haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum"
- "Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, ülkemizin koşullarına, işçilerimizin ve iş verenlerimizin taleplerine uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay: "Evvela enflasyon oranını görelim"

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret oranına ilişkin, "Kırmızı çizgimiz enflasyon oranı. Evvela bir enflasyon oranını görelim, sonra ona göre hareket edelim." dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat:
"Öncelikle gözetilmesi gereken, çalışanların geçim şartlarıdır, asgari ücretli işçinin, ailesiyle karşı karşıya kaldığı ekonomik ve mali şartları iyileştirecek düzenlemeler için adım atılmasıdır, şimdiye kadar asgari ücret belirlemelerinde sürdürülen kısır döngüyü kıracak bir yaklaşımın gösterilmesidir" 
- "Komisyon çalışmalarında belirleyici olan, hükümetin yaklaşımıdır. Geçmiş kararlara bakıldığında, hükümetin ağırlıklı olarak işveren kesimiyle birlikte tutum aldığı görülmektedir. İşçi kesimi olarak, alınan kararlara katılım sağlanacak bir noktaya ulaşamadık"
- İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil ederken, işçi heyetinde Yalova Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Gülden Görmez de yer aldı

İşvren tarafı artış oranında destek istedi

- TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç:

- "Asgari ücrette yapılacak artış oranı belirlenirken ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum, hedef yatırımlılık, verimlilik, işsizlik ve özellikle son aylarda kayda değer şekilde yol aldığımız enflasyonla mücadele hedefleri de dikkate alınmalı"
- "Asgari ücrette değişiklik olmamasına rağmen ekim ayından itibaren kesilen destekle asgari ücretin işverene maliyeti yükselmiştir. Bu nedenle artış gösterecek asgari ücretkarşısında verilecek destek oranında da bir artışa gidilmesi çok önemlidir"

Komisyonda ilk kez bir asgari ücretli yer aldı

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısına bu sene ilk kez asgariücret alan işçileri temsilen Yalova Üniversitesi özel güvenlik görevlisi Gülden Görmez de katıldı.

Gülden Görmez: "Asgari ücretin, en azından bize nefes aldırabilecek, daha insanca yaşamamızı sağlayabilecek bir düzeye gelmesini bekliyorum. 2 bin lira üstü bekliyoruz"

folder_openEtiketler

Yorum yap