Beyoğlu’nda Esma-ül Hüsna sergisi

Beyoğlu’nda Esma-ül Hüsna sergisi

person access_time 20 Şubat 2015 Cuma , 15:42:03

Türkiye’nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri sanat galerisi Kumbaracı4’ün yeni sergisi yarın Beyoğlu Belediyesi Sergi Sarayı’nda açılıyor.

Bir çok devlet adamı ve koleksiyonerde eserleri bulunan usta hattat Mustafa Cemil Efe’nin kaleme aldığı, alanın en iyisi tezhip sanatçılarının süslediği, Muhammet Hanefi Kutluoğlu koleksiyonuna ait Allah’ın (c.c) 99 isminden oluşan ‘ En Güzel 99 İsim En Güzel 99’ yazı sergisi yarın kapılarını sanat severlere açıyor. 21 Şubat cumartesi günü yapılacak açılışa siyaset, iş ve sanat dünyasından yoğun katılım bekleniyor. Sergi 10 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

HAT SANATI HERKES TARAFINDAN GÖRÜLMELİ

Sergi hakkında açıklama yapan küratör Ebubekir Mete, serginin kendi alanında bir ilk olma özelliğini taşıdığını belirterek, “Türkiye’de şimdiye kadar tek bir sanatçının eserlerinden oluşan bir Esma’ül Hüsna sergisi yapılmamış. Türkiye’nin ilk ve tek Türk İslam Eserleri sanat galerisi Kumbaracı4 yine bir ilki gerçekleştirerek bu büyük koleksiyonu sanat severlerle buluşturuyor. Sergi hazırlığımız yaklaşık bir sene sürdü, eserlerin hazırlanması da yaklaşık üç sene, yani toplanda dört senelik bir emeğin neticesi paylaşıyor olmanın heyecanı, kendi kültürümüze ve geleneksel sanatlara hizmet etmenin de gururunu yaşıyoruz. Sergimiz yaklaşık bir sene hem yurtiçinde hem de yurt dışında bir çok şehirde hat sanatının en güzel örneklerini gözler önüne serecek. Sergimizin hazırlanmasında bizden desteklerini esirgemeyen Konya Milletvekilimiz Sayın Mustafa Baloğlu’na ve Beyoğlu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’a teşekkür ederiz. Herkesi bu eşsiz sergide hat sanatını tanımaya ve bu güzel eserleri görmeye davet ediyoruz” dedi.

folder_openEtiketler

Yorum yap