Bilim Uğruna Ölen Bilim İnsanları

Bilim Uğruna Ölen Bilim İnsanları

person access_time 5 Ağustos 2016 Cuma , 00:19:15

Evrenin, evrendeki olguların ve olayların bir bölümünü ele alıp birtakım yöntem ve deney yolları kullanarak ve gerçeğe, gerçekliğe dayanarak birtakım yasalara ulaşan bilgi yoluna bilim adı verilir. Tarih boyunca bilim insanları bir çok konuları, olaylar ve olguları araştırmış, incelemiş ve çeşitli deneylere başvurmuşlardır. Bazı bilim insanları ise bu uğurda hayatlarını kaybetmişlerdir. İşte onlardan bazıları;

Karl Scheele

Bir farmakolog olan Scheele birçok kimyasal elementin bulucusu. Her ne kadar Joseph Priestley isimli kimyager buluşlarının birçoğunu çalarak önceden bilimsel dergilerde yayımladıysa da daha sonra gerçekler anlaşılarak Scheele’nin hakkı kendisine teslim edilmiştir.

Keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin bulunmaktadır. Scheele’nin en ilginç özelliği, çalıştığı kimyasalların tadına bakmak olarak bilinmektedir. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.

Jean-Francois de Rozier

Fizik ve kimya öğretmenliği yapan Rozier balonla ilk uçuş yapan, buluşunu test eden insandır. Bu uçuş sırasında patlayan balonla hayatını kaybetmiş, hayatını hava yolunda kaybeden ilk insan olarak tarihe yazdırmıştır.

Sir David Brewster

Optiklerle ve ışık polarizasyonu üzerine çalışan, yıllarca çocuklara ve büyüklere büyük keyif veren kaleidoskopun bulucusudur. Mikroskoplardaki mercekler sistemini geliştiren İskoçyalı bilim insanı Brewster, bir ışık çalışmasında görme yeteneğinin dörtte üçünü kaybetmiş, yaşlılık dönemini kör olarak geçirmiştir.

Elizabeth Ascheim

Röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapan ve “X ışınları”nı daha iyi kullanmak için kendisini deney hayvanı gibi kullanarak bugün de kullandığımız birtakım ayarlamaları geliştiren bilim kadınıdır. O tarihlerde röntgen ışınlarının vücut üzerindeki negatif etkileri bilinmediğinden vücudunun her organında gelişen kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir.

Alexander Bogdanov

“Genç insan kanı transferiyle gençleşilebilir mi” sorusuna yanıt arayan Rus bilim adamı, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği malaryalı bir hastanın kanıyla hayatını kaybetmiştir.

Robert Bunsen

“Bunsen burner” olarak bilinen, laboratuvarda kullandığımız ısıtıcı “bek”lerin bulucusu olan kimyager Bunsen, bulduğu beki test ederken kör olmuştur.

Sir Humphry Davy

Üstün zekâsıyla bilinen İngiliz kimyager. Bulduğu gazların yanıcılık özelliğini test ederken yanarak ölmüştür.

Marie Curie

Radyasyon tedavisi üzerine çalışırken radyasyondan dolayı kendinde lösemi gelişmiş, bu yüzden hayatını kaybetmiş, Nobel kimya ve fizik ödülü almış bir bilim kadınıdır.

folder_openEtiketler

Yorum yap