"Dolmabahçe mutabakatı"nın bilinmeyenleri

person access_time 2 Şubat 2016 Salı , 12:31:47

Hükümet üyeleriyle HDP'li heyet arasında 28 Şubat'ta Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan toplantı, siyasi tarihe "Dolmabahçe mutabakatı" olarak girdi.

Hükümet üyeleriyle HDP'li heyet arasında 28 Şubat'ta Dolmabahçe Sarayı'nda yapılan toplantı, siyasi tarihe "Dolmabahçe mutabakatı" olarak girdi.

Kamuoyuna açıklanan deklerasyonda, PKK'ya "Silahsızlanma kongresini toplama" çağrısı, Hükümete ise 10 maddelik bir demokratikleşme ödevi yer alıyordu

Çok geçmeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu toplantıyı tanımadığını açıkladı.

Dolmabahçe mutabakatı ifadesini asla kabul etmiyorum. Ortada bir hükümet vardır diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti vardır. Neyin mutabakatını nasıl yapıyorsunuz. Ülkemizin geleceğine yönelik atılacak bir adımsa bunu yeri parlamentodur. Bu parlamentodan güçlü bir şekilde çıkınca onun bir değeri olur. Bölücü örgüte sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla yapılamaz böyle bir şey düşünülemez.”

Ancak, Başbakan Eski Yardımcısı Bülent Arınç, CNN Türk’te katıldığı bir tv programında, Erdoğan'ın herşeyden haberdar olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı, Arınç'ın bu sözlerine Şili'den yanıt verdi.

"O televizyon programını izlemedim ama duyunca da ciddi manada üzüldüm. Konuyla ilgisi olan Yalçın Akdoğan, Efkan Âlâ, Mahir Bey var... Ben Dolmabahçe konusunda her üçüne de, 'Onlarla aynı fotoğraf karesinde olmanız doğru olmaz. Çünkü onları muhatap almak, ciddi manada size zarar verir. Sizler hükümetsiniz, onlar hükümetin muhatabı olamaz' demiştim. Dolmabahçe’de öyle bir şeyin yapılmış olması, karşı tarafın hadiseyi bir mutâbakat gibi lanse etmeye kalkması tabii çok ciddi bir yanlış olmuştur. Dolayısıyla, bundan benim haberimin olduğunun, bunun benim müsaademle yapıldığının iddia edilmesi kesinlikle dürüst bir hareket değildir. Doğru bir hareket değildir. Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman içerisinde bunları konuşmamıştır. Parlamentodan çıktıktan sonra kalkıp da Cumhurbaşkanı hakkında böyle bir doğru olmayan ifadeler kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir."

Bülent Arınç pazartesi günü de, açıklamalarına gelen eleştirilere karşılık vermiş, "Bildiğim ve bizzat şahit olduğum olayların çok küçük bir bölümünü, en doğru şekilde anlattım. Söylediğim her sözün sonuna kadar arkasındayım" demişti.

Haber: Nurdan Ebru Erdoğan 

 

folder_openEtiketler

Yorum yap