Helal Akreditasyon Kurumu kuruluyor

Helal Akreditasyon Kurumu kuruluyor

person access_time 19 Ekim 2017 Perşembe , 21:56:28

Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Helal Akreditasyon Kurumu" görüşmelerinde HAK'ın Türkiye'nin önemli bir pazarda etkin olmasını sağlayacağını, ihracatın artmasına da yol açmasını beklediklerini vurguladı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "CE belgesi Uzakdoğu ülkelerinden, Çin, Tayvan, Vietnam gibi ülkelerden gelen ürünlerde sadece matbaa masrafı olan bir belge haline gelmiş. Tespitlerimize göre yüzde 50 oranında sahte CE belgesi çıkma ihtimali var." dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Tasarının tümü üzerinde söz alan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, ihracatının yüzde 60'ına yakınını AB ülkelerine yapan Türkiye'nin, söz konusu tasarıyı çok daha ayrıntılı tartışması gerektiğini belirterek, bu ihracatın düşmesinden endişe duyduğunu söyledi.

"Sosyal ve ekonomik hayatın din kurallarına göre düzenlenmesi laik devlet ilkesiyle bağdaşmaz" diyen Arslan, Türkiye'nin dış politikada yaşadığı sorunlara işaret etti.

Arslan, "Bu tabloda dış politika değişmeden, sadece bir kurum kurularak İslami piyasalarda helal-haram ürün tartışması yapmak, istenen sonucu getirmeyecektir. Öngörülen yeni kurum, izlenen ekonomi, sanayi, gümrük politikası ve dış politika nedeniyle baştan ölü doğmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu da dünyada pek çok kuruluşun helal ürün sertifikası verdiğini ama bunların arasında henüz bir uluslararası standardın sağlanamadığına dikkati çekti.

Helal standardını oluşturan birtakım unsurlar olduğunu belirten Tanrıkulu, "Ancak helal sertifikasının da artık dünyada ciddiyetle ele alınmasının gerektiğini farkındayız." dedi.

 

folder_openEtiketler

Yorum yap