Kurtulmuş: Bu coğrafyanın bölünmeye değil daha fazla bütünleşmeye ihtiyacı var

Kurtulmuş: Bu coğrafyanın bölünmeye değil daha fazla bütünleşmeye ihtiyacı var

person access_time 21 Eylül 2017 Perşembe , 16:47:51

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye olarak diyoruz ki bu coğrafyanın daha fazla bölünmeye değil daha fazla bütünleşmeye ihtiyacı var. Bu coğrafyanın daha fazla parçalanmaya değil daha fazla entegrasyona ihtiyacı var." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile kentte gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Ordu'da 121 milyon liralık 20 tesisin temel atma törenine katıldı.

Kurtulmuş, Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Devlet Su İşleri, Orman Genel Müdürlüğü ile diğer tüm kurumlarıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığının Ordu'da fevkalade güzel işler yaptığını söyledi.

Kentte 2,5 yılda yapılan yatırımlara değinen Kurtulmuş, eğitim alanında 242,2 milyon, sağlık alanında 215,1 milyon liralık yatırım yapıldığını, bu hafta içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden kentteki belediyelere 1,6 milyon lira aktarıldığını belirtti.

Kurtulmuş, iyi yönetilmenin önemine işaret ederek, "Aşkla mücadele edersiniz ama iyi yönetim içerisinde değilseniz sonuç almanız da mümkün değildir. Bütün bu başarıların arkasında gerçekten iyi bir yönetim, aşkla mücadele eden kadrolar ve millet devlet kaynaşmasının olduğunu hiç unutmayalım. Bu üçlüden birisini kaybedersek işlerimiz sarpa sarar. İşlerimizi yeterince güçlü bir şekilde yapabilmemiz, sonuç alıcı bir şekilde yapabilmemiz mümkün değildir." şeklinde konuştu.

"Bölge halklarının birbirinden ayrılmasını gerektiren hiçbir somut neden yok"

Türkiye'nin güneyinde DEAŞ, PYD, PKK gibi terörist örgütlerin bulunduğuna işaret eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Öteki tarafta Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin referandum tehdidiyle yeni bir çalkalanmanın eşiğinde olan bir bölgedeyiz. Bütün hepsi güney sınırımızda. Bütün hepsi dünyanın merkezinde olduğu bu coğrafyayı yeniden cetvellerle çizerek parçalamak istiyor ve gözlerine batan bu planlarını bozabilecek tek ülke olarak ta Türkiye'yi görüyorlar. Onun için güçlü olmak, çok kuvvetli olmak, çok sağlam durmak mecburiyetindeyiz. İşimizin zor olduğunu ama önümüzün açık ve geleceğimizin aydınlık olduğunu ifade etmek isterim."

Kurtulmuş, Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetim'in başından beri Türkiye'nin ciddi şekilde desteklediği ve orada Türkiye ile ilişkileri geliştiren bir bölge olduğunu belirterek, "Biz hem Irak'ın hem Suriye'nin toprak bütünlüğünün zorunlu olduğunu en başından beri söylüyoruz. Ama başkaları için Suriye'nin ve Irak'ın bölünmesi stratejik öneme sahip olan bir durumdur. Türkiye olarak diyoruz ki bu coğrafyanın daha fazla bölünmeye değil daha fazla bütünleşmeye ihtiyacı var. Bu coğrafyanın daha fazla parçalanmaya değil daha fazla entegrasyona ihtiyacı var. Bu bölge halklarının birbirinden ayrılmasını gerektiren hiçbir somut neden yok ama aynı hedefe dönmesini gerektiren çok fazla neden var. Ortak tarihimiz, ortak kültürümüz, ortak geleceğimiz var." dedi.

 

folder_openEtiketler

Yorum yap