Maker Fuarı İzmir’de

Maker Fuarı İzmir’de

person access_time 8 Ağustos 2016 Pazartesi , 15:43:32

Bu sene Türkiye’nin dört bir yanından maker’ların birbirinden yaratıcı, eğlenceli, öğretici atölye ve sergileri ile katılacağı İzmir Maker Faire, 26 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Teması inovasyon olan 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile birlikte gerçekleştirilecek bu fuara 2 milyon kişinin katılması bekleniyor.

Her geçen gün daha çok insanın dahil olduğu “maker hareketi”, “kendin yap” kültürünü benimsemiş ve teknolojiyi kullanmayı seven maker’ların oluşturduğu bir harekettir. Maker ise kendi kendine üretim yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen, özünde mucit sayılabilecek kişilere deniyor. Aslında örgü örmekten sabun yapmaya, tasarım işlerinden elektronik devreler oluşturmaya, üç boyutlu yazıcıları kullanmaktan çeşitli robotlar yapmaya kadar 7’den 77’ye herkes “maker ruhu” ile güzel projeler ortaya koyabilir.

Etkinliğin öncelikli hedefi başta çocuklar olmak üzere daha çok insanın kendi işlerine yarayacak üretimler yapmasını sağlayacak farkındalığı oluşturmak. Bu amaçla normalde yüksek bütçeler ile alınabilecek yazılım, el işleri, elektronik işler gibi konularla ilgili eğitimler fuar süresince ücretsiz verilecek. Bir diğer amaç ise katılımcıları atölye çalışmaları ile buluşturmak. Bu sayede katılımcılar üç boyutlu yazıcıyı kullanarak bardak, çatal, tabak gibi ev gereçlerinden kıyafetlere, oyuncaktan sanat ürünlerine hatta yeni bir üç boyutlu yazıcıya kadar birbirinden farklı ürünler üretebilecek.

folder_openEtiketler

Yorum yap