Obezite kanser riskini artırıyor

Obezite kanser riskini artırıyor

person access_time 21 Haziran 2016 Salı , 16:01:59

Kalın bağırsak, meme ve prostat kanseri obeziteyle ilişkili kanser türlerinde ilk sırada yer alıyor. ABD’deki Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'nde görevli bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'nin internet sitesi ile "Nature Communicatios" adlı bilimsel dergide yaymlandı. Yayımlanan bu araştırmaya göre obezite ile bağlantılı olan kanser türlerinde ilk sırada prostat, meme ve kalın bağırsak kanseri yer alıyor.

Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'nin internet sitesi ile "Nature Communicatios" adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma, ABD'de her yıl 26 bin kişinin ölümüne yol açan prostat kanseri üzerinde yapıldı.

Kanserin açma-kapama düğmesi olan molekül

Araştırmayı yayımlayan yazı heyetinin başkanı Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Mikhail Kolonin, yaptığı açıklamada, bazı tümörlerin saldırgan bir şekilde büyümek için vücuttaki yağa ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kolonin, buldukları moleküler ağın yardımı olmadan yağın tümörlerin büyümesine katkı yapmasının söz konusu olmadığına işaret etti.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, "Kemotin CXCL 1" adlı molekül, obezite ile ilişkili kanserlerin "açma-kapama" düğmesi olarak tanımlandı. Sinyal oluşturan bir molekül olan "Kemotin CXCL 1"in hücreler arasında trafiği düzenleme özelliğine sahip olduğu biliniyor. Araştırmada, söz konusu molekülün engellenmesi durumunda obezite ile ilişkili prostat kanserinin yavaşladığı gözlemlendi

Öte yandan Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi'nin internet sitesi ile "Nature Communicatios" adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada bahse söz konu olan bu kanser türlerinde yeni tedavi yöntemleri için varılan sonucun bir başlangıç olduğu belirtildi.

folder_openEtiketler

Yorum yap