Şehit Askerler için Tören

Şehit Askerler için Tören

person access_time 29 Haziran 2016 Çarşamba , 13:39:12

Diyarbakır'ın Lice ve Bismil ilçelerinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları sonucu şehit olan 2 uzman çavuş için Diyarbakır'da tören düzenlendi.

Diyarbakır Asker Hastanesindeki törende, şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları askerlerin omuzlarında katafalka konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, öz geçmişleri okundu ve dua edildi.

Binbaşı Barış Öz yaptığı konuşmada, bölücü terör örgütünün Türkiye'deki huzur ve güven ortamını bozmak ve halk üzerinde korku yaratmak amacıyla sinsice saldırılar gerçekleştirdiğini söyledi.

Teröristlerin masum insanları ve beşikteki bebekleri öldürdüğünü kaydeden Öz, şöyle dedi:
"Alçakça cinayetleri işleyenlerin ve bu cinayetlere alkış tutanların Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunları önünde yaptıkları bu caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bölücü terör örgütünün amaçlarına ulaşmasını engellemek ve kanun hakimiyetini sağlamak maksadıyla görevlerimize daha artan bir inanç, azim ve kararlılıkla devam edeceğiz."

Öte yandan, şehit Erdem Ünal'ın eşi Derya Ünal tabuta sarılıp ağlarken, büyük kızına, "Gel babanı öp. Buna sebep olanlar evlatlarıyla sınansın, ocaklarına ateş düşsün. Suçumuz neydi, iftarını açmaya geliyordu." dedi.

Ünal, sağlık görevlileri ve yakınları tarafından teselli edildi.

Bu arada, tören kıtasında fenalık geçirmesi sonucu bayılan askere sağlık görevlileri tarafından müdahale etti.

Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkez Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ile Diyarbakır Asker Hastanesi Başhekimi Tabip Albay Servet Emeksiz'in de katıldığı törenin ardından şehit Ünal'ın naaşı Yozgat'a, şehit Kaya'nın cenazesi ise Konya'ya uğurlandı.

Bismil'de iftar için evine girmek üzereyken teröristlerin silahlı saldırısına uğrayarak yaralanan uzman çavuş Erdem Ünal, kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu.

Lice ilçesindeki saldırıda ise teröristlerin roketatarlı saldırısı sonucu 4 asker yaralanmış, Diyarbakır Asker Hastanesine kaldırılan yaralı askerlerden Uzman Çavuş Ayhan Kaya müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

 

folder_openEtiketler

Yorum yap