Sezai Temelli:

Sezai Temelli: "Yoksullaşma sürüyor"

person access_time 25 Aralık 2018 Salı , 14:35:16

Eş Genel Başkan Sezai Temelli: - "Geçen yılın başında asgari ücret 424 dolarken şimdi 380 dolar. Asgari ücret 2 bin 20 liraya çıktı, yüzde 26 arttı ama bu yetersiz çünkü yoksullaşma sürüyor. Ücretiniz artsa da satın alma gücünüz düşüyor"

Gözaltına alınan HDP'liler ve AİHM kararı

"Son 11 ayda 2 bin HDP’li gözaltına alınmış. Her ay ortalama 500 kişi hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava açılıyor. İşini gücünü bırakmış “kim benim hakkımda ne düşünüyor?” bunun peşinde. Çünkü korkuyor. Kendi halkından bu kadar korkan bir Cumhurbaşkanı olur mu!" ifadelerini kullanan  Sezai Temelli AİHM'ın Demirtaş hakkında verdiği kararın hemen uygulanması gerektiğini savunarak;  "Hukuk devletine dair bütün bağların koptuğu bir ülkede faşizm vardır ve o ülkeyi yöneten diktatörlüktür. AİHM’in Demirtaş kararının gereği bir an önce yerine getirilmelidir." dedi.

Leyla Güven'in açlık grevi

Sezai Temelli:  "Bugün Leyla Güven'in açlık grevinin 48. günü. Elazığ Cezaevi'ndeki kadın arkadaşlarımız 55 güne ulaştı. Birçok cezaevinde dönüşümsüz açlık grevi başladı. Bir an önce Sn Öcalan avukatları ile görüştürülmelidir. Yoksa Türkiye telafisi mümkün olmayan acılarla yüzleşecek." dedi.

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in Cumhurbaşkanı hakkında söyledikleri

Temelli: "Türkiye'nin saygın sanatçıları Metin Akpınar ve Müjdat Gezen düşüncelerini söyledikleri neredeyse tutsak edilecekti! Barış Atay'ın "Sadece diktatör" isimli bir oyunu var, yasaklı. Ne diyeceğiz sana demokrasi havarisi mi?" dedi.

Fırat'ın Doğusu

Temelli: "Rojava neden bu kadar hedeftedir? Bütün hesaplar buradan başlıyor. Rojava Ortadoğu’da dış güçlerin kendi hesaplarıyla var etmek istedikleri rejime itirazın gerçekleştiği, başka bir hayat umudunun yeşerdiği yerdir. Bu umudu öldürmeye çalışıyorlar. Asla izin vermemeliyiz." dedi.

Sezai Temelli: "IŞİD bitti mi bitmedi mi tartışmaları sürüyor. Son gelen raporlardan anlıyoruz ki hala Suriye'de 13 bin IŞİD'li var. Öyle olmasa daha iki hafta önce 208 hava saldırısı gerçekleşmezdi. Bitmiş olan bir IŞİD'e neyin operasyonu? İşte bütün mesele bu geri çekilme tartışmalarında saklı. Oradaki bütün dış güçler, buna Türkiye de dahildir Suriye'den geri çekilsin. Öncelikle bu IŞİD'den Suriye halklarını kurtarmak gerekiyor. Bu anlamıyla koalisyon güçlerine önemli bir sorumluluk düşüyor ama sadece bu kadar. Bunun ötesi orayı savaşa sürükleyen bütün dış güçler oradan çekilmelidir. Suriye'de siyasi çözümün önü açılmalıdır. Suriye'de siyasi çözümün önünün nasıl açılacağının formülü de bellidir. Bunun formülü Suriye halklarının bir araya gelmesi, ortak çözümü üretmesidir." dedi

YSK Başkanı ve üyelerinin görev sürelerinin uzatılması

Sezai Temelli: "Hile, şaibe, mühürsüz oy konusunda uzmanlığa ihtiyaç duydukları için YSK başkanı ve üyelerinin görev sürelerini uzatmak istiyorlar. Biz bu YSK başkanına ve üyelerine güvenmiyoruz. Tek güvencemiz halkımız, halkımızın kararlı mücadelesidir." dedi.

Bütçe görüşmeleri

Sezai Temelli: "Bütçe görüşmeleri boyunca Meclis'te neyle uğraştılar biliyor musunuz? "Öcalan'a Sayın densin mi denmesin mi?" Biz Öcalan’a Sayın deriz. Bu böyle! Ama sizin bu tartışmayı oraya taşımaktaki niyetiniz, bütçe hakkını açıklarken suçunuzun görünmez olmasını sağlamak." dedi.

Asgari Ücret

Sezai Temelli: "Esnaf, çiftçi, emekçiler, işçiler zor durumda ve asgari ücret yine bu zorluğun devam edeceğini gösteriyor. Geçen yılın başında asgari ücret 424 dolarken şimdi 380 dolar. Asgari ücret 2 bin 20 liraya çıktı, yüzde 26 arttı ama bu yetersiz çünkü yoksullaşma sürüyor. Ücretiniz artsa da satın alma gücünüz düşüyor. Yani fakirleşiyorsunuz, çalışarak yoksullaşıyorsunuz."  dedi.

folder_openEtiketler

Yorum yap