Terör mağdurlarına yardımlar sürüyor

Terör mağdurlarına yardımlar sürüyor

person access_time 22 Haziran 2016 Çarşamba , 17:48:54

Diyarbakır'daki terör mağdurlarına Başbakanlık Acil Destek Fonu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 39 milyon 867 bin lira yardım yapıldı.

Vali Hüseyin Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, Suriçi bölgesinde terör olaylarından dolayı maddi ve manevi zarar görenler ile yardıma muhtaç vatandaşlar için İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen tarihi Ulu Camii önünde, Diyarbakır Valiliği tarafından ilk kez iftar çadırı kurulduğunu, çadırdan ramazan boyunca her gün 750 vatandaşın faydalandığını bildirdi.

Aksoy, terör olaylarından etkilenen vatandaşlar için mesai mefhumu gözetmeden çalıştıklarına işaret ederek, bu kapsamda başta terör olaylarından etkilenen vatandaşlar olmak üzere, ramazan ayı dolayısıyla kent genelindeki muhtaç vatandaşlara Yenişehir ilçesinde 674 bin 200 lira, Kayapınar ilçesinde 575 bin 276 lira, Sur ilçesinde 884 bin 162 lira ve Bağlar ilçesinde 873 bin lira nakdi yardım yapıldığını belirtti.

Aksoy, merkez ilçelerde vakıflar tarafından yapılan toplam yardım miktarının 3 milyon 6 bin 638 liraya ulaştığını aktararak, şunları kaydetti:

"Ocak ve mayıs ayları arasında, mağdur olan 4 bin 996 aileye Başbakanlık Acil Destek Fonu'ndan 19 milyon 169 bin 612 lira, kentteki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 3 milyon 566 bin lira olmak üzere toplam 22 bin 735 bin 612 lira nakdi yardım yapıldı. Bu yardımların devamı olarak haziran ayında 2 bin 643 aileye toplam 2 milyon 643 bin lira nakdi yardım sağlandı. Ailelere yönelik nakdi yardım toplam 25 milyon 378 bin 612 liraya ulaştı. Sokağa çıkma yasağı uygulamasının sürdüğü alan dışında ancak Sur ilçesinde ikamet eden bin 477 vatandaşa hasar tespit çalışmaları kapsamında 2 milyon 318 bin 559 lira nakdi ödeme yapıldı."


Sur ilçesindeki evi haricinde kalacak yeri olmayan vatandaşların valilik tarafından çeşitli otellerde misafir edildiğine dikkati çeken Aksoy, bugüne kadar 800 kişinin otellerde misafir edilerek, barınma ve yemek ihtiyaçları için toplam bir milyon 767 bin 682 lira  harcama yapıldığını, 17 Haziran itibarıyla 133 kişiden oluşan 33 ailenin otellerde kaldığını aktardı.


Aksoy, Başbakanlık tarafından valiliğe gönderilen ödenek ile Sur ilçesindeki terör olayları sonucunda iş yeri ve ürünleri zarar gören bin 566 esnafa 3 milyon 752 bin lira nakdi yardım yapıldığını, sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında iş yerleri bulunan 478 esnafa da hasar tespit çalışmaları kapsamında 2 milyon 593 bin 963 lira ödeme yapıldığını belirtti.


Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından merkez ilçelerde kaymakamlıklara teslim edilen 10 bin gıda paketi ile Kızılay Genel Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sağlanan 7 bin 570 koli gıda, 9 bin 750 battaniye, 1 tır giysi yardımı ve 1 milyon 50 bin lira nakdi yardımın muhtaç vatandaşlara dağıtımının gerçekleştirildiğini bildiren Aksoy, "Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Sur ilçesinde terör olaylarından dolayı mağdur olan vatandaşlarımıza daha önce de 4 bin koli gıda gönderilmişti. Ayrıca Sur Kaymakamlığınca sokağa çıkma yasağı uygulanan mahallelerdeki vatandaşlara 2 bin 100 koli gıda ve 11 bin ekmek dağıtımı gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.


Sur ilçesinde terör olaylarından etkilenen vatandaşlardan 3 bin kişinin Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında 10 Mart'ta işbaşı yaptığını aktaran Aksoy, 2 bin 850 kişilik yeni talebin olduğunu, vatandaşların işe alımları konusunda çalışmaların devam ettiğini bildirdi.Aksoy, "Terör örgütünün vatandaşlarımıza verdiği zarara rağmen, devletimiz her zaman vatandaşlarımızın yanında olmaya ve onların uğradığı her türlü zararı karşılamaya devam edecek. Terör örgütü mensuplarına destek vermeyen, örgüt mensuplarının bu çabalarını boşa çıkaran Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

folder_openEtiketler

Yorum yap